Śmiertelnie niebezpieczne praktyki znachora
  Foto: |
OGLĄDAJ W PLAYER.pl
Całkowita izolacja, zerwanie kontaktów z rodziną i ślepa wiara w umiejętności znachora - tak według krewnych wyglądało życie w rodzinie półrocznej Magdy. Dziewczynka w kwietniu zmarła z głodu.

W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi Superwizjera dziadkowie dziewczynki i inni krewni mówią o postępującej izolacji rodziny Magdy.

- Nie odbierali od nas telefonów, mieli pretensje, że się wtrącamy w ich życie. (…) Przekonywali nas, że przecież nic się nie dzieje, a Madzia ma tylko wysypkę alergiczną - mówi babcia dziewczynki.

Dziadkowie Magdy twierdzą, że zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci, chcieli porozmawiać o  leczeniu Magdy i wymóc na nich wizytę u lekarza specjalisty. Ci jednak nie zgadzali się na to.  Zabronili krewnym przychodzić w odwiedziny, przestali odbierać telefony.

-  Oni byli, ale (między nami) była jakby szyba, oni nas nie słuchali. Tak jakby widzieli, ale nie chcieli słuchać- mówi Superwizjerowi  siostra matki Magdy.

Inna krewna dodaje:

- Powiedziała mi, że nie pozwoli zrobić  dziecku krzywdy (…) W trakcie rozmowy wyszło że lekarz, który się Magdą opiekuje,  mówili o nim „lekarz”- że to znachor Marek Haslik.

Według  krewnych, znachor całkowicie zdominował rodziców Magdy.

- Wykorzystał ich wiarę w Boga. Był dla nich autorytetem, takim  przywódcą duchowym.  - Wmawiał im, że tylko on umie robić cuda i wyleczy Madzię.  Uwierzyli w coś, co się nie spełniło - gdyby miał moc, to dzisiaj Madzia by żyła- mówi krewny dziewczynki.

Prokuratura ma już wyniki obserwacji sądowo-psychiatrycznej rodziców Magdy.

- Ci ludzie nie chcieli temu dziecku zaszkodzić, ale, niestety dla siebie i dziecka, byli w stałym kontakcie z mężczyzną, który udzielał im takich, a nie innych porad co do leczenia lub żywienia dziecka, co w konsekwencji doprowadziło do tragedii – powiedział prokurator Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Na początku września Sąd Rejonowy w Nowym Sączu przedłużył o kolejne trzy miesiące tymczasowy areszt dla rodziców Magdy. Z tą decyzją nie zgadzają się adwokaci Joanny i Michała P. Obawy o matactwo, które wyraża prokuratura, są - według nich – nieuzasadnione. Obrońcy rodziców zmarłej dziewczynki złożyli już zażalenie na postanowienie o przedłużeniu aresztu, które sąd rozpatrzy w najbliższy czwartek.

Joanna i Michał P., są podejrzani o znęcanie się nad swoim dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślne spowodowanie jego śmierci. Grozi i za to do 10 lat więzienia.

Równocześnie toczy się sprawa przebywającego obecnie w areszcie Marka Haslika - znachora z Nowego Sącza. Według oskarżycieli miał on wpływ na śmierć dziewczynki. Usłyszał zarzuty świadczenia w latach 2005-14 usług medycznych bez uprawnień i pobierania za to pieniędzy (przestępstwo zagrożone karą roku więzienia) oraz "sprawstwa kierowniczego w narażeniu zdrowia lub życia, co skutkowało nieumyślnym spowodowaniem śmierci". Grozi za to kara do pięciu lat więzienia.

Archiwalne reportaże Uwagi! na ten temat:

http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/polroczne-dziecko-zaglodzone-na-smierc,135056.html

http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/jak-znachor-zdobywal-zaufanie-ludzi,139195.html

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Dlaczego nie są nagłasniane w mediach wszystkie przypadki gdzie to dyplomowany lekarz zawinił, dzięki któremu dana osoba straciła życie , zdrowie itp. Dlaczego tylko się mówi o niby znachorach itp. a o drugiej stronie nic.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   dlaczego ludzie najczęsciej "ŚLEPO WIERZĄ" w ignorantów , szarlatanów, terrorystów i tym podobnych ...czy ludzie nie mają własnego rozumu nie potrafią wiązać zdobytej wiedzy, informacji ....dlaczego nie słuchają własnego serca??? wiem dlaczego chociażby w przypadku tej rodziny...bo z dostatku dobrej passy zabrakło im pokory , zawierzyli... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
     zamknij
     Syria błaga o pomoc
     Następny odcinek:

     Syria błaga o pomoc