Jak kupiliśmy billing telefonu
  Foto: |
OGLĄDAJ W PLAYER.pl
Wystarczy kilka tysięcy złotych, żeby nielegalnie kupić rejestr połączeń dowolnego numeru w Polsce — wynika z ustaleń dziennikarzy śledczych TVN.

Chociaż proceder jest całkowicie nielegalny, bez problemu udało nam się kupić billing, wchodząc z ulicy do jednego z biur detektywistycznych w Warszawie. — Zajmie to jakiś tydzień — oświadczył sprzedawca, wiedząc, że pozyskuje billing dziennikarza, a celem sprawdzenia połączeń jest wytropienie informatora. Zażądał za to pięciu tysięcy złotych, ale ostatecznie opuścił cenę do czterech tysięcy.

Sygnały o tym, że w Polsce rozwinął się czarny rynek danych, na którym sprzedaje się głównie billingi, docierały do nas od dawna. W 2013 roku warszawska prokuratura odkryła w wydziale techniki operacyjnej Komendy Stołecznej Policji dowody na wyciek billingów. Postronne osoby były umieszczane na liście rozpracowywanych członków grup przestępczych, dzięki czemu możliwy był dostęp do ich billingów. Następnie jeden z funkcjonariuszy przekazywał je prywatnemu detektywowi. W tej sprawie prokuratura oskarżyła łącznie trzech mężczyzn, którzy mieli m.in. zastraszać, a nawet pozbawić wolności świadków w głośnej sprawie gospodarczej. Proces w tej sprawie ma niebawem ruszyć w sądzie rejonowym dla Warszawy Żoliborza.

Billing zawiera ważne dane. Można dzięki niemu ustalić krągu przyjaciół i znajomych, lekarza, którego się odwiedza, czy osoby z którymi pozostaje się w kontakcie intymnym, na przykład kochanka. Taka wiedza może być niezwykle niebezpieczna w rękach niepowołanych osób.

W zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy określające zasady na jakich dostęp do rejestrów połączeń uzyskują służby specjalne i policja. Do dziś nie zostały one znowelizowane. Zgodnie z werdyktem Trybunału, za kilka miesięcy przestaną one obowiązywać.

Beata Biel, Jarosław Jabrzyk, Bertold Kittel

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
zamknij
Impreza studencka zakończona tragedią
Następny odcinek:

Impreza studencka zakończona tragedią