Aktualności

Zatrzymania w sprawie przejmowania mieszkań w Łodzi
Mieszkanie 1 
Osiem osób zostało dziś rano zatrzymanych przez Centralne Biuro Śledcze w związku z postępowaniem w sprawie podejrzenia wyłudzania mieszkań od starszych, schorowanych osób – dowiedzieli się dziennikarze Superwizjera TVN.

Zatrzymani zostali przewiezieni do siedziby CBŚ w Łodzi, gdzie trwają przesłuchania. Według nieoficjalnych informacji w sprawie może być nawet 20 pokrzywdzonych. Oficjalnie prokuratura będzie się wypowiadać dopiero po przedstawieniu zarzutów i zakończeniu czynności.

Dzisiejsza akcja CBŚ to efekt trwającego wiele miesięcy śledztwa zapoczątkowanego ujawnieniem przez TVN trwającego w Łodzi procederu. Reporterzy Superwizjera w marcu poinformowali o wynikach trwającego cztery miesiące dziennikarskiego dochodzenia. Z ich ustaleń wynikało, że właścicielka i współpracownicy jednego z łódzkich biur nieruchomości mogą odpowiadać za wyłudzenie co najmniej kilku mieszkań.

Pierwszą osobą, do której trafili dziennikarze była Maria Ciesielska. Razem ze swoim siostrzeńcem od października zabarykadowała się w mieszkaniu przy ulicy Łagiewnickiej. Pani Maria. emerytowana 67-letnia nauczycielka języka polskiego, czuje się oszukana.

– Obiecali, że spłacą moje długi i dostanę mniejsze mieszkanie. Teraz grozi mi eksmisja – szlochała załamana kobieta.

Maria Ciesielska od lat leczy się psychiatrycznie. Kiedy dowiedziała się, że straciła lokal, trafiła do  szpitala na trzy tygodnie. Nowy właściciel mieszkania na ponad pół roku odłączył jej prąd i gaz. Włączone je ponownie dopiero dwa miesiące temu, gdy prokuratura rozpoczęła śledztwo w tej sprawie.  Również eksmisja komornicza została zawieszona.

Inną z osób,  które  straciły lokal, jest Jerzy Piwoński. Samotnie mieszkający emeryt, do którego zgłosił się mężczyzna z propozycją spłaty długów i zamiany mieszkania.

– Powiedział, że mają swoją notariusz i wywiózł mnie 30 kilometrów za Łódź. Tam podpisałem pełnomocnictwo – mówi  Jerzy Piwoński.

Mężczyzna jest obłożnie chory i regularnie trafia do szpitala. Twierdzi, że jego pełnomocnik to wykorzystał. Wywiózł meble i rzeczy osobiste i sprzedał mieszkanie.

– Nie dostałem żadnych dokumentów, pieniędzy, ani złotóweczki – powiedział dziennikarzowi TVN Jerzy Piwoński, który obecnie, aby nie trafić na ulicę, wynajmuje lokal.

Wśród kolejnych poszkodowanych osób, reporterzy znaleźli starszą kobietę z wyraźnymi oznakami demencji. Nie wiedziała nawet, że jej mieszkanie zostało sprzedane. Rozmawiali też z córką zmarłego mężczyzny cierpiącego na chorobę alkoholową.

– Częstowali ojca wódką i namawiali do podpisania pełnomocnictwa. Myślę, że mógł nie wiedzieć, co mu podsuwano – opowiadała w reportażu TVN.

Jej ojciec, Mirosław K., zmarł w szpitalu. Pomimo tego dwa dni po jego śmierci, pełnomocnik mężczyzny sprzedał udziały w lokalu.

We wszystkich przypadkach mechanizm był podobny. Do starszych schorowanych właścicieli zadłużonych mieszkań zgłaszała się Sandra M. lub przedstawiciel jej biura. Prowadząca biuro nieruchomości kobieta proponowała sprzedaż lokali, spłatę długów i mniejsze mieszkanie. Następnie  właściciel nieruchomości, u tego samego notariusza, podpisywał dokument dający pełnomocnictwo ojcu Sandry, Grzegorzowi M. lub innej osobie związanej z biurem. Już bez udziału właścicieli, pełnomocnicy po zaniżonej cenie u tego samego notariusza sprzedawali mieszkanie prywatnej spółce reprezentowanej przez Rafała R.

Z informacji udzielonych kilka miesięcy temu przez prawników reprezentujących poszczególnych uczestników procederu wynika, że w Łodzi zawarto około 8 - 10 transakcji. Adwokaci zapewniali, że wszystko odbywało się zgodnie z prawem a pieniądze przekazywane były gotówką. Przykładowo Maria Ciesielska miała otrzymać blisko 30 tysięcy złotych w samochodzie na stacji benzynowej. Sandra M. stwierdziła, że kobieta gotówkę „schowała w cycki”.

Reportaże Superwizjera  i Uwagi! można obejrzeć tutaj:

http://superwizjer.tvn.pl/aktualnosci,984,n/przejmowanie-mieszkan-od-starszych-schorowanych-osob-staje-sie-plaga-polskich-miast,116714.html

http://uwaga.tvn.pl/436179,reportaze,przejmuja_mieszkania_osob_starszych_i_schorowanych,wideo_detal.html

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

starsze osoby powinny wysłać do domu starców a dać na to miejsce młode rodziny które starają się o lokal mieszkalny

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Dziecko, tylko współczuć Twoim rodzicom.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Nareszcie!!!. Mam nadzieję, że Pani notariusz z Aleksandrowa Łódzkiego też odpowie za swoją przestępczą działalność. Zaczynam wierzyć w wymiar sprawiedliwości.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       Pomoc | Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
       Zamienione bliźniaczki
       Następny artykuł:

       Zamienione bliźniaczki

       tvnpix