Aktualności

Zarobił na Matce Boskiej z Guadalupe?
 
W jaki sposób można oszukać Kościół, władze samorządowe i zwykłych ludzi dostając poparcie w zbieraniu datków i 5 hektarów ziemi na Mazurach?

Zobaczcie historię Polaka, który w kraju był bezrobotny, a "na saksach" w USA doznał objawienia i wrócił do Polski z wielką ideą.

Paweł N. w Polsce nie mógł znaleźć pracy, nie układało mu się też w małżeństwie. Co pewien czas wyjeżdżał na zarobek do USA. Tam, jak twierdzi, przeżył religijne objawienie.

W pewnej chwili gazeta, która leżała na ziemi zaczyna się przesuwać w moim kierunku. Wygląda tak, jakby popychał ją wiatr. Zaczepiona o moje nogi otwiera się na stronie dziewiąte, z mapką Ameryki i napisem: ACROSS THE COUTRY (idź przez kraj). Po czym wiatr przerzuca kilka stron i czytam duży napis ze strony osiemnastej: IF YOU ASK ME (jeśli pytasz mnie). To była dosłownie odpowiedź na moje, zadane przed chwilą, pytanie: Jezu, co mam robić?.

Tak opisuje swoje nawrócenie Paweł N. w napisanej przez siebie książce: 1800 mil z Jezusem . Pisze w niej również o swojej 43-dniowej, liczącej setki kilometrów pielgrzymce po Stanach i wizycie w Sanktuarium w Guadalupe, w Meksyku. Tam miał obiecać Matce Boskiej, że wróci do Polski i w podziękowaniu za nawrócenie zbuduje podobną, ogromną bazylikę. Wybór padł na Pisz.

Paweł N. po powrocie do Polski w latach 90-tych zakłada w Piszu Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Guadalupe . Działa na rzecz rodziny i ochrony życia poczętego. Robi wszystko, aby w Piszu wybudować sanktuarium maryjne. Znajduje sprzymierzeńca w osobie proboszcza jednej z piskich parafii- Zbigniewa B. , poparcie otrzymuje również od władz samorządowych, które przekazują stowarzyszeniu pięć hektarów ziemi. Obok monumentalnej bazyliki, podobnej do tej z Meksyku, mają powstać także domy samotnej matki, spokojnej starości i zaplecze dla pielgrzymów - hotele oraz kaplice. Stowarzyszenie zaczyna zbiórkę pieniędzy- także za granicą


Co się stało z Pawłem N.? I z pieniędzmi, które zebrał na budowę bazyliki w Piszu? Co mówią o nim dziś jego dawni stronnicy? Jak naprawdę wyglądała pielgrzymka nawróconego grzesznika do Matki Boskiej z Guadalupe ?

reporterzy: Magda Zagała i Marek Zieliński

współpraca: Krzysztof Bursztyn

zdjęcia: Dariusz Szymura

montaż: Maciej Karczewski, Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zabójcy z maczetami
Następny artykuł:

Zabójcy z maczetami

tvnpix