Aktualności

Zagłada jednego państwa
Zagłada jednego państwa 
Trzęsienie ziemi na Haiti było jednym z najbardziej tragicznych w historii. Oficjalnie potwierdzono już 170 tysięcy ofiar, domy straciło ponad trzy miliony ludzi.

Rozmiar zniszczeń jest trudny do wyobrażenia i opanowania. Z małego państwa, jednego z najbiedniejszych na świecie, powoli zaczynają wyjeżdżać ekipy ratunkowe. Wrócili już Polacy, z którymi na Haiti pojechał Marcin Wrona. Jego relacja pokazuje jednak przede wszystkim to, co dzieje się wśród mieszkańców. Teraz, mimo upływu kolejnych dni od trzęsienia ziemi toczą ciężką, bezwzględną walkę o przetrwanie, o najprostsze, najbardziej potrzebne rzeczy wodę, jedzenie, leki, środki higieniczne. I dach nad głową.

Państwo praktycznie przestało istnieć. Na ulicach rządzą uzbrojone bandy, stłoczeni w obozach Haitańczycy żyją w ciągłym strachu przed hordami bandytów. Mieszkańców stolicy kraju Port-au-Prince widok policjantów przeraża nieraz nie mniej policjanci zamiast chronić ludzi sami uczestniczą w tej walce. W tej sytuacji rząd Haiti faktycznie wyzbył się suwerenności pomocą kierują amerykańscy żołnierze.

autor: Marcin Wrona (Fakty TVN), Alicja Krystyniak, współpraca: Beata A. Biel, zdjęcia: Marcin Wyszogrodzki, montaż: Grzegorz Jaskierny, Maciej Karczewski

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Prezydent z zarzutami
Następny artykuł:

Prezydent z zarzutami

tvnpix