Aktualności

Wątpliwy pełnomocnik Kościoła
Wątpliwy pełnomocnik Kościoła 
Marek P., były esbek oskarżony o korupcję i oszustwa przy odzyskiwaniu mienia kościelnego uczestniczył w spotkaniu najwyższych władz kościelnych i rządowych jako pełnomocnik Kościoła...

Jak ustalili dziennikarze Superwizjera Marek P., były esbek i reprezentant instytucji kościelnych w postępowaniach przed Komisją Majątkową, był obecny na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w dniu 18 czerwca 2001 r. jako ekspert ze strony kościelnej. Podpisano wtedy dokument zmieniający zasady prac Komisji Majątkowej, który pozwolił parafiom i klasztorom sięgać po gigantyczne odszkodowania za utracone w czasach PRL-u majątki.

Obrady Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski są najwyższym szczeblem współpracy na linii rząd Kościół Katolicki. Obecność Marka P. w tym gremium świadczy o jego wysokiej pozycji mówi Superwizjerowi dr Paweł Borecki z Wydziału Prawa i Administracji UW. To, co uderza, to fakt, że jest to jedyny świecki człowiek po stronie kościelnej.

Przed tą zmianą, nie wyceniano wartości nieruchomości zabranej parafii, czy zakonom. Obowiązywała zasada, że za hektar utraconej w PRL-u ziemi oddawano hektar ziemi rolnej. Przyjęty w czerwcu 2001 r. "Protokół ustaleń Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zasad ustalania odszkodowań za przejęte mienie Kościoła" wprowadził wycenę roszczeń instytucji kościelnych. Oznaczało to, że teraz biegli sporządzali operaty szacunkowe utraconych ziem po cenach współczesnych.

I tak np. na polach uprawnych, będących przed wojną własnością zakonu cystersów, wybudowano Nową Hutę . 45 hektarów biegli wycenili na blisko 90 mln zł. Żeby zaspokoić to roszczenie Agencja Nieruchomości Rolnych musiałaby oddać ok. 20 tys. hektarów ziemi ze swoich zasobów. W rezultacie, w postępowaniu przed Komisją Majątkową, przekazano cystersom siedem cennych działek w centrum Krakowa i 66 mln zł odszkodowania.

To rozporządzenie wielokrotnie zwiększyło wartość roszczeń strony kościelnej. Zakony i seminaria miały dookoła ziemie uprawne, które teraz są w centrum miast. Zatem ich wartość zwiększyła się kilkunastokrotnie.

Po wprowadzeniu nowej interpretacji Marek P. uzyskał pełnomocnictwa największych zakonów - Cystersów, Elżbietanek, Towarzystwa Brata Alberta, także Bazyliki Mariackiej w Krakowie, a potem błyskawicznie przeprowadzał ich sprawy przed Komisją Majątkową

Jak się później okazało wiele z operatów, przygotowanych przez rzeczoznawców, wynajętych przez Marka P. było zaniżanych. Tzn. że działki wskazane przez Marka P. jako mienie zamienne były później sprzedawane jego klientom po znacznie niższej cenie. Skarb Państwa stracił na tym miliony złotych.

autor: Monika Góralewska, współpraca: Juliusz Pakuła, zdjęcia: Dariusz Szymura, Tomasz Głowacki , montaż: Robert Ciodyk

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Krysiu, ja umieram"
Następny artykuł:

"Krysiu, ja umieram"

tvnpix