Aktualności

Stowarzyszenie ,,Duma i Nowoczesność’’ rozwiązane
Co łączy Ruch Narodowy z neonazistami? 
Sąd Rejonowy w Gliwicach przychylił się do wniosków prokuratora i starosty wodzisławskiego, którzy wnioskowali o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Sąd Rejonowy w Gliwicach przychylił się do wniosków prokuratora i starosty wodzisławskiego, którzy wnioskowali o rozwiązanie stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”. Jest to efekt obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które odbyły się w maju 2017 roku w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Szczegóły tego wydarzenia pokazali dziennikarze Superwizjera w reportażu ,,Polscy neonaziści''.

- Charakter tego wydarzenia nie budzi wątpliwości. Chodziło o czczenie rocznicy urodzin Hitlera, co oznaczało akceptację, wręcz afirmację tej postaci – powiedziała sędzia Bożena Klimaszewska.

Sąd uznał, że przedstawiciele stowarzyszenia znali program spotkania w wodzisławskim lesie, natomiast głównym organizatorem był szef ,,Dumy i Nowoczesności’’ - Mateusz S., który rozsyłał zaproszenia.

- Krzywda, jaką wyrządzili Polsce niemieccy naziści powoduje, że w Polsce nie może być miejsca na pochwalanie, na propagowanie, na odwoływanie się, po prostu nie może być. Takie są nasze zasady, tak umówiliśmy się w Konstytucji, że na nazizm nie ma miejsca, nie ma miejsca na odwoływanie się do myśli Hitlera – mówił w mowie końcowej prokurator Jacek Pańczyk.

Przypomnijmy, że dziennikarze Superwizjera ukrytymi kamerami zarejestrowali obchody, m.in. ołtarzyk ku czci Fuhrera, czerwone flagi ze swastykami czy wielką drewnianą swastykę.  Po publikacji nagrań, przed sądem odpowiada sześciu uczestników urodzin Hitlera, za propagowanie nazizmu. Jedna osoba  dobrowolnie przyznała się do winy i poddała się karze 13 tys. zł  grzywny.


-Decyzja sądu to dowód, że przynajmniej niektórzy działacze stowarzyszenia ,,Duma i Nowoczesność'' to osoby o poglądach neonazistowskich. Nasz reportaż również to potwierdził - powiedział na antenie TVN24 Jarosław Jabrzyk, Producent programu  Superwizjer.


Postanowienie sądu nie jest prawomocne, a odwołanie już zapowiedzieli przedstawiciele stowarzyszenia.


Zobacz reportaż Superwizjera „Polscy neonaziści”

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Podejrzany ze sprawy Olewnika skarży się na przewlekłość
Następny artykuł:

Podejrzany ze sprawy Olewnika skarży się na przewlekłość

tvnpix