Aktualności

Trzy dni z matką skazanego na śmierć
 
Reporterka Superwizjera towarzyszyła matce Uładisłaua Kawalioua, jednego z dwóch skazanych na śmierć za zamach w mińskim metrze, w dniach, kiedy ważyły się losy jego życia.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ

Dwaj Białorusini - 25-letni Kawaliou i jego rówieśnik Dźmitry Kanawałau zostali skazani na karę śmierci za podłożenie bomby w mińskim metrze. 11 kwietnia 2011 r. w wybuchu zginęło 15 osób, 387 zostało rannych. Obaj podejrzani zostali zatrzymani już dwa dni później. Proces przed sądem w Mińsku zakończył się 30 listopada wyrokami śmierci dla obu oskarżonych.

W ich winę nie uwierzyli Białorusini – pokazały to niezależne sondaże. Nie uwierzyła w nią nawet część rodzin ofiar zamachu. Proces był prowadzony z lekceważeniem standardów, sędziowie wyraźnie sprzyjali prokuratorom, przyjmując wszystkie ich wnioski, gdy większość wniosków obrony odrzucili. Kluczowe dla oskarżenia dowody – nagrania z kamer w metrze oraz zeznania milicjantów, którzy zatrzymali obu mężczyzn - okazały się mocno wątpliwe.

Reporterka Superwizjera pojechała na Białoruś w marcu, kiedy ważyly się losy obu skazanych. Towarzyszyła matce jednego z nich, Luboi Kawaliou. Wszyscy czekali wtedy na decyzję prezydenta Łukaszenki, który mógł skorzystć z prawa łaski. 11 marca Luboi Kawaliou po raz ostatni widziała się z synem i po wyjściu z celi mówiła dziennikarce Superwizjera, że jest dobrej myśli. Trzy dni później Łukaszenka ogłosił, że nie ułaskawi skazanych. 17 marca obaj zostali zabici strzałami w tył głowy.

Wstrząsającą relację z ostatnich dni przed egzekucją, a w niej rozmowy z matką i siostrą Uładzisłaua Kawalioua, a także urzędnikami państwa Łukaszenki pokażemy w Superwizjerze we wtorek o 23.30. A w jednym z najbliższych Superwizjerów zobaczycie Państwo reportaż o samym procesie – nasi dziennikarze wyjaśnią, czemu jego przebieg wzbudził tak wiele wątpliwości i co większości Białorusinów pozwoliło uznać go za nieuczciwy.

autor: Monika Góralewska, współpraca: Volha Charnykh, zdjęcia: Tomasz Głowacki, montaż: Maciej Karczewski, Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zarzuty za budowę Gawrona
Następny artykuł:

Zarzuty za budowę Gawrona

tvnpix