Aktualności

Taśmy Kulikowskiego, czyli jak PZPN buduje nową siedzibę
Taśmy Kulikowskiego, czyli jak PZPN buduje nową siedzibę 
Bliski znajomy byłego sekretarza Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zdzisława Kręciny nagrywał z nim rozmowy na ukryty w zegarku dyktafon. Chciał zebrać dowody potwierdzające korupcję w Związku. Reporterzy Superwizjera TVN poszli tym tropem szukając powiązań, które rzutowałyby na finansowe decyzje w PZPN-ie.

Grzegorz Kulikowski jest przedsiębiorcą i działaczem sportowym, od lat związanym z PZPN. Był też dobrym znajomym Zdzisława Kręciny. Od pewnego czasu żywił przypuszczenie, że umowy na inwestycje, jakie zawierają władze Związku, są dalekie od przejrzystości. Dlatego aby zebrać na to dowody postanowił zarejestrować rozmowy z Kręciną na dyktafon ukryty w zegarku.

Wspomniane rozmowy dotyczyły jednej z ostatnich i najdroższych inwestycji PZPN-u budowy nowej siedziby Związku. Z ich treści wynika, że obaj panowie rozmawiali o korzyściach, jakie mogą odnieść dzięki zakupowi działki pod budowę. Ale nie tylko. Pojawia się też nazwisko Grzegorza Laty. Kręcina mówi: Powinniśmy się trochę z tego zrzucić na Grzesia - według Kulikowskiego Grześ to Grzegorz Lato.

Działkę zakupiono, teraz przyszedł czas na wybór wykonawcy budowy. Zgodnie z procedurą - PZPN ogłosił przetarg. Ale potem uchylił jego warunki, a na wykonawcę wybrał firmę Warbud, choć jej oferta nie spełniała niektórych kryteriów. Warbud zaoferował za to PZPN-owi, że pieniądze za budowę weźmie dopiero po jej zakończeniu. W relacji Kulikowskiego znów pojawiają się niepokojące informacje: Kręcina chodził do Laty, naciskał, że jak wygra Warbud, to coś z tego będzie.

Swoje nagrania Kulikowski ujawnił niektórym członkom zarządu PZPN. Nikt się nimi nie zainteresował. W końcu trafiły do Ministerstwa Sportu, a stamtąd do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wybuchła afera, Kręcina zaprzeczył oskarżeniom o korupcję - poprosił jednak, by poddać pod głosowanie wniosek o jego dymisję ze stanowiska sekretarza Związku. W efekcie został odwołany na specjalnym posiedzeniu zarządu.

Jakie są szczegóły rozmów nagranych przez Kulikowskiego? Co o aferze ma do powiedzenia prezes PZPN Grzegorz Lato? Co mówią przedsiębiorcy, którzy współpracowali ze Związkiem?

 

autor: reporterzy: Alicja Krystyniak i Bartłomiej Gliński, zdjęcia: Andrzej Kaczmarek, montaż: Maciej Karczewski, Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Polacy szantażujący IKEĘ nie byli sami?
Następny artykuł:

Polacy szantażujący IKEĘ nie byli sami?

tvnpix