Aktualności

Sprawa śmierci Jerzego Ziobry przed Sądem Najwyższym
 
Prokuratura Generalna chce, by Sąd Najwyższy skasował decyzje o umorzeniu postępowań przeciwko kardiologom leczącym Jerzego Ziobrę i wziął pod uwagę ustalenia specjalistów, którzy wytykają im liczne błędy w leczeniu.

Jerzy Ziobro 22 czerwca 2006 r. trafił do kliniki kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. 2 lipca po północy umarł. Miesiąc później jego syn Witold, brat Zbigniewa - ministra sprawiedliwości w rządzie PiS, dziś lidera Solidarnej Polski, zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach w leczeniu. Według rodziny do śmierci ojca doszło przez "agresywne zabiegi i wywołane nimi powikłania", na które nie było odpowiedniej reakcji ze strony krakowskich lekarzy.

Sprawę jednak  umorzono. Prokuratura uznała, że nie ma podstaw do oskarżenia czwórki medyków ze Szpitala Uniwersyteckiego. Krystyna Kornicka-Ziobro, wdowa po Jerzym Ziobrze, zdecydowała się na wniesienie do sądu prywatnego aktu oskarżenia przeciwko lekarzom.

I tym razem sąd w Krakowie podtrzymał stanowisko śledczych. Ostatnie decyzje o umorzeniu krakowski sąd podejmował na podstawie opinii sporządzonych przez biegłych z Katowic. Tymczasem jednak prokuratorzy z Prokuratury Generalnej uznali, że sprawa powinna trafić przed Sąd Najwyższy. To rzadko spotykana sytuacja, gdy prokurator generalny zajmuje inne stanowisko niż jego podwładni.

Dziennikarze Gazety Wyborczej dotarli do treści kasacji. Jej autor udowadnia, że krakowskie sądy bezkrytycznie przyjęły opinię śląskich biegłych, gdy jest ona wewnętrznie sprzeczna i niepełna. Uważa, że sąd powinien odnieść się do opinii zamówionych przez rodzinę Ziobrów w kilku klinikach kardiologicznych na świecie, które kwestionują sposób postępowania krakowskich lekarzy. Zdaniem zagranicznych specjalistów na każdym etapie leczenia Jerzego Ziobry były błędy. To wokół kwestii, czy ekspertyzy zagranicznych medyków mogą być dowodem w sprawie, toczyć się będzie spór przed Sądem Najwyższym.

14 marca Sąd Najwyższy będzie decydował, czy w tej sprawie powinien odbyć się pełny proces.

Wiadomość za wyborcza.pl

Zobacz reportaż o tej sprawie.

 

 

 

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Sprawa Nangar Khel znów przed sądem
Następny artykuł:

Sprawa Nangar Khel znów przed sądem

tvnpix