Aktualności

Podejrzany ze sprawy Olewnika skarży się na przewlekłość
Prokurtura oskarża o fałszowanie wyników badań DNA szczątków Olewnika 
Jacek Krupiński, jeden z podejrzanych o udział w grupie, która porwała i zamordowała Krzysztofa Olewnika, wysłał do sądu skargę na przewlekłość postępowania prokuratury.

- Od ponad dziesięciu lat jestem podejrzanym w tej sprawie – mówi Jacek Krupiński. - Tymczasem do dziś nie ma wobec mnie ani aktu oskarżenia, ani umorzenia tych zarzutów. Ta sytuacja paraliżuje moje życie zawodowe i prywatne – dodaje.

Jacek Krupiński został zatrzymany i usłyszał zarzuty w lutym 2009 roku. Od lat jest na wolności, jedynie po zatrzymaniu pierwsze kilka miesięcy spędził w areszcie.

„Od ponad dekady kolejnym prowadzącym postępowanie prokuratorom nie udało się zebrać materiału dowodowego wystarczającego do sporządzenia aktu oskarżenia. (...) w toku postępowania nie został ujawniony choćby jeden bezpośredni dowód wskazujący na popełnienie przeze mnie zarzucanych mi czynów.” - czytamy w piśmie.

W swojej skardze Jacek Krupiński domaga się także zasądzenia 20 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia za przewlekłość postępowania.

Jacek Krupiński był najbliższym przyjacielem Krzysztofa Olewnika. Do porwania mężczyzny doszło w 2001 roku. Mimo wypłacenia okupu przez rodzinę, Krzysztof Olewnik został zabity przez porywaczy. W 2007 roku sąd w Płocku skazał kilku mężczyzn za udział w porwaniu i zabójstwie. Troje sprawców zostało znalezionych powieszonych w swoich jednoosobowych celach. W 2009 roku sejm powołał specjalną komisję śledczą do zbadania sprawy.

„Superwizjer” TVN wielokrotnie zajmował się tym tematem. Reporter „Superwizjera” Robert Socha poświęcił tej sprawie książkę „Nie chodziło o okup” (2010) oraz film dokumentalny (2015) pod tym samym tytułem – do obejrzenia na platformie player.pl https://player.pl/programy-online/superwizjer-odcinki,337/odcinek-1037,S02E1037,38229

Obecnie śledztwo jest prowadzone przez prokuratorów z Krakowa.

autor: Robert Socha, Superwizjer TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Reporter Superwizjera z nagrodą Silesia Press 2019
Następny artykuł:

Reporter Superwizjera z nagrodą Silesia Press 2019

tvnpix