Aktualności

Sprawa Nangar Khel znów przed sądem
 
Ponowny proces czterech żołnierzy oskarżonych ws. zbrodni wojennej w Nangar Khel rozpoczął się przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie.

Prokurator odczytał akt oskarżenia. Sąd odroczył proces, bo uznał sprzeczność linii obrony dwóch żołnierzy.

16 sierpnia 2007 r. w wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza wioski Nangar Khel w Afganistanie na miejscu zginęło sześć osób: dwie kobiety i mężczyzna - pan młody przygotowujący się do uroczystości weselnej oraz troje dzieci; dwie kolejne osoby zmarły w szpitalu. We wrześniu 2007 r. dowództwo zawarło porozumienie ze starszyzną wioski. Poszkodowanej rodzinie wypłacono odszkodowania, a ranne kobiety trafiły na leczenie do Polski.

W listopadzie 2007 r. prokuratura wojskowa wystąpiła o areszt wobec siedmiu podejrzanych żołnierzy. Proces zaczął się przed Wojskowym Sądem Okręgowym w lutym 2009 r. Z braku dowodów w czerwcu 2011 r. WSO uniewinnił wszystkich oskarżonych. Prokuratura skierowała do SN apelację, w której wnosiła o uchylenie wyroku WSO i o zwrot całej sprawy do ponownego rozpoznania. Obrona chciała oddalenia apelacji i utrzymania wyroku WSO.

Sprawa Nangar Khel wróciła do sądu po wyroku Izby Wojskowej Sądu Najwyższego, który część orzeczenia - uniewinnienie kapitana i dwóch starszych szeregowych - utrzymał w mocy, wyroki uniewinniające pozostałą czwórkę uchylił i nakazał ponowne rozpatrzenie ich sprawy. Trzem z nich za zbrodnię zabójstwa cywilów na wojnie grozi dożywocie, jednemu  do 15 lat więzienia - ma zarzut "ostrzelania niebronionego obiektu". Żaden nie przyznaje się do winy.

Wiadomość za PAP

Zobacz nasze reportaże o tej sprawie:

Co się zdarzyło w Nangar Khel?

Polscy żołnierze: zabójcy czy ofiary dowódców?

Komu zagraża śledztwo w sprawie masakry w Nanghar Khel?

 

 

 

 

Członkowie Komisji Majątkowej staną przed sądem
Następny artykuł:

Członkowie Komisji Majątkowej staną przed sądem

tvnpix