Aktualności

Sprawa Jakuba T.
Sprawa Jakuba T. 
Polak skazany za brutalny gwałt - wyrok angielskiego sądu odbił się w Polsce szerokim, na ogół negatywnym echem. Dwaj reporterzy Superwizjera przeprowadzili w Anglii własne dochodzenie. Jeden zbierał dowody za, drugi przeciw winie Jakuba T. Jaki był wynik tego śledztwa?

25-letni Jakub T. został skazany za brutalny gwałt w Exeter na 48-letniej Brytyjce. Według prokuratury dowody były wyjątkowo mocne. Jakub T. miał iść za ofiarą, zaatakować ją, zgwałcić i zostawić nieprzytomną na parkingu.

Rodzina Polaka, jego znajomi i obrona twierdzą, że Polak jest niewinny - nie ma bowiem żadnych dowodów na to, że zgwałcił kobietę.

Sąd uznał jednak, że badanie DNA wskazujące na Polaka jako sprawcę wystarczy do wydania wyroku i skazał go na podwójne dożywocie. To zszokowało większą część polskiej opinii publicznej. Dwaj reporterzy Superwizjera pojechali do Exeter, by uważniej przyjrzeć się sprawie. W przedstawianej przez media wersji zdarzeń było tyle wątpliwości, że można je było wyjaśnić tylko na miejscu. Jeden z reporterów zbierał dowody przemawiające za winą Jakuba T., drugi wcielił się w rolę jego adwokata.

Jakie były efekty ich śledztwa?

- Na pewno wiemy, że Jakub T. nie był kozłem ofiarnym. Praca prokuratury i policji była rzetelna mówi reporter "prokurator".

- Wiemy też, że próbki DNA nie były jedynym dowodem w tej sprawie. Zdjęcia z kamer nie są aż tak niewyraźne, jak twierdzi prasa, a Jakub T. w ciągu 30 minut mógł zgwałcić ofiarę, porozmawiać z portierem i wrócić do domu - dodaje reporter "adwokat".

Jakub T. odbywa karę w brytyjskim więzieniu. Z obawy przed agresją współwięźniów osadzono go w pojedynczej celi. Jak dowiedzieli się reporterzy Superwizjera jego brytyjski obrońca nie chce podjąć się odwołania od wyroku - nie widzi do tego podstaw.

autor: Maciej Kuciel , Robert Socha, Współpraca : Ewa Magiera, Zdjęcia : Krzysztof Łuczak , Bartosz Cichoński , Maciej Długaj, Montaż : Maciej Karczewski , Grzegorz Jaskierny

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

naprawde nie wiem co o tym myslec

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   pewny mógł być, gdyż jako przyszły prawnik to w sumie mógł się uśmiechać, więc ta reakcja jest trochę na miejscu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     gdzie jest koszulka? jeśli byłby niewinny to koszulka byłaby w domu, co zrobił z koszulką, czy był przesłuchiwany ten portier z którym rozmawiał?czy rozmawiał rzeczywiście z nim?czy naprawdę ta siostra z nim rozmawiała przez telefon? o której?o któej to stało się/ pasują godziny?przecież niemożliwe żeby student prawa, który wie... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       Pomoc | Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
       Neonaziści wychodzą z cienia
       Następny artykuł:

       Neonaziści wychodzą z cienia

       tvnpix