Aktualności

Śmiertelne odchudzanie
Śmiertelne odchudzanie 
Preparaty odchudzające, sprzedawane masowo w Internecie, są groźne dla zdrowia i życia. Reporterzy Superwizjera dotarli do ofiar odchudzających terapii, reklamowanych jako błyskawiczne i całkowicie bezpieczne. Zlecili też badania "cudownych" pigułek, które wykazały, że zawierają one pochodne narkotyków.

W Internecie można znaleźć wiele ofert, zachwalających szybkie kuracje odchudzające obiecują one, że w ciągu kilku tygodni można zrzucić nawet kilkanaście kilogramów, zażywając tylko jedną tabletkę dziennie, bez konieczności przestrzegania diety i wykonywania ćwiczeń. O tym, co zawierają wyszczuplające pigułki internetowi dostawcy informują lakonicznie mają to być bezpieczne dla zdrowia suplementy diety i ziołowe środki, oparte na recepturach medycyny chińskiej i japońskiej.

Dostawcy są anonimowi, z klientami kontaktują się drogą mailową lub telefonicznie. Nie informują o żadnych certyfikatach, lekarskich badaniach, które gwarantowałyby nie tylko skuteczność, ale i bezpieczeństwo środków odchudzających. Dają do zrozumienia, że wstydliwego dla wielu kłopotu, jakim jest nadwaga można pozbyć się bez wizyt u specjalisty, samodzielnie, u siebie w domu, bez żadnych kontroli. Wielu w to wierzy.

Reporterzy Superwizjera dotarli do osób, które skusiły się na taką kurację. W niektórych przypadkach skończyło się to wizytą w szpitalu. Opowiadają one, że nawet wtedy, pomimo zagrożenia zdrowia i życia nie przyznały się lekarzom, iż zażywały specyfiki na odchudzanie. Takich przypadków, jak ustalili reporterzy Superwizjera jest wiele, bo ofiary fałszywej kuracji wstydzą się przyznać do tego, że uległy niesprawdzonej reklamie.

Dziennikarze Superwizjera zlecili laboratoryjne kilku rodzajów odchudzających specyfików, sprzedawanych w Internecie. Wyniki okazały się przerażające. Nie są to ziołowe substytuty diety. Jest w nich za to sibutramina, pochodna amfetaminy, silnie pobudzającego środku psychotropowego, od którego łatwo można się uzależnić. Stosowanie sibutraminy w lecznictwie było kiedyś dopuszczone, ale pod ścisłą kontrolą lekarzy. Obecnie wszystkie środki zawierające tę substancje są wycofane z rynku.

Handel nielegalnymi specyfikami na odchudzanie przynosi ogromne zyski, sięgające kilkuset milionów złotych. To sprawia, że zajmują się nim coraz częściej zorganizowane grupy przestępcze.

autor: Wojciech Borkowski, Współpraca : Beata A. Biel, Zdjęcia : Dariusz Szymura, Montaż : Maciej Karczewski

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Jak próbowano zakłócić papieską mszę?
Następny artykuł:

Jak próbowano zakłócić papieską mszę?

tvnpix