Aktualności

Powrót do listy

Popiełuszko być może żył po aresztowaniu swoich oprawców

Popiełuszko być może żył po aresztowaniu swoich oprawców
Popiełuszko być może żył po aresztowaniu swoich oprawców 
Jan Żaryn z Instytutu Pamięci Narodowej ujawnił, że IPN wszedł w posiadanie dokumentów,które stawiaja znak zapytania nad oficjalna wersją zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki. IPN prowadzi śledztwo w sprawie mordu na księdzu. Do innych sensacyjnych informacji o tej samej sprawie dotarli reporterzy Superwizjera.

Pion prokuratorski IPN wszczął śledztwo w sprawie zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki po tym, gdy do Instytutu trafiły dokumenty, rzucające nowe światło na najgłośniejszą zbrodnię stanu wojennego. Do tej pory znana jest wersja wydarzeń, którą za podstawę wyroku na trzech funkcjonariuszy SB oraz ich przełożonego wziął sąd podczas procesu w 1985 r. Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski mieli 19 października 1984 r. porwać księdza z jego samochodu, po drodze zakatować na śmierć, a zwłoki utopić w zalewie na Wiśle koło Włocławka.

Jednak prof. Jan Żaryn, szef Biura Edukacji Publicznej IPN, mówi, że Instytut ma dokumenty, z których wynikać może, że przebieg wydarzeń był inny. Na podstawie lektury owych dokumentów uprawnione jest postawienie na nowo pytań o to, kiedy zginął ksiądz Popiełuszko, w jakim miejscu został zamordowany i kto wydał rozkaz.

Reporterzy Superwizjera dotarli do dokumentów i świadków, według których w polityczny mord mogły być zaangażowane służby specjalne polskiego wojska. Czy trójka funkcjonariuszy SB skazanych za mord księdza Jerzego była przed i w momencie porwania kapelana obserwowana przez oficerów WSW? Jak dziś po odbyciu kary - byli esbecy odpowiadają na pytania o przebieg zbrodni?

autor: Przemysław Wojciechowski , Piotr Litka, Współpraca : Jacek Daciów, Zdjęcia : Piotr Wacowski , Jakub Palka , Andrzej Chmielowski, Montaż : Tadeusz Talar , Grzegorz Jaskierny

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

moze kiedys ktos wyjasni do konca ta sprawe,bardzo bym tego chciala.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   Komu zagraża śledztwo w sprawie masakry w Nanghar Khel?
   Następny artykuł:

   Komu zagraża śledztwo w sprawie masakry w Nanghar Khel?

   tvnpix