Aktualności

Pomoc w śmierci
Pomoc w śmierci 
Samobójstwo na życzenie - każdy, kto chce umrzeć, dostaje przygotowaną dla niego truciznę, którą sam wypija. Tak dzieje się w Szwajcarii.

W Szwajcarii zgodnie z prawem działa około 10 organizacji, które pomagają popełnić samobójstwo. Do jednej z nich udała się kobieta, którą widziano w samochodzie na polskich rejestracjach. Reporterka Superwizjera pojechała jej śladem.Eutanazja jest ciągle w Polsce tematem tabu. W innych krajach Unii Europejskiej trwają otwarte dyskusje na ten temat. Do tej pory jednak tylko parlamenty Belgii i Holandii zdecydowały się na uregulowanie tej kwestii prawnie.

Liberalna Szwajcaria poszła inną drogą, zezwalając na tzw. samobójstwo na życzenie. Zgodnie ze szwajcarskim prawem, o taką śmierć może prosić osoba ciężko chora, która jest w pełni świadoma swojej decyzji. W Szwajcarii działa ok. 10 organizacji, które pomagają zorganizować samobójstwo. Przygotowują dla pacjentów truciznę, ale to sam pacjent musi ją wypić.

Politycy szwajcarscy i tamtejszy wymiar sprawiedliwości stanęli jednak przed poważnym problemem, o którym mówili już od dawna przeciwnicy śmierci na życzenie. Organizacja Dignitas, na której czele stoi Ludwig Minelli, omija prawo i pomaga w samobójstwie także ludziom zdrowym.

Prokurator Kantonu Zurych wypowiedział wojnę Ludwigowi Minelliemu. Dokładnie analizuje każdy przypadek wspomaganego samobójstwa w Dignitas. Sprawdza czy organizacja na pewno nie zarabia na swojej działalności i czy nie przeprowadza eutanazji, która w Szwajcarii jest nielegalna. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że prokurator prowadzi obecnie postępowanie właśnie w sprawie eutanazji.

W Polsce, po raz pierwszy o tej organizacji zrobiło się głośno, gdy okazało się, że samobójstwo w Szwajcarii popełniła kobieta, która przyjechała tam samochodem na polskich rejestracjach. Najbliższa współpracownica Minelliego twierdzi, że w niedługim czasie będzie chciał rozszerzyć swoją działalność na Polskę.

autor: Beata Biel, zdjęcia: Marek Przęczek, Krzysztof Łuczak, montaż: Maciej Karczewski, Grzegorz Jaskierny

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

eutanazja w polsce to nie tylko temat tabu,ale proceder dokonywany w szpitalach,i nie tylko.bo w klinikach specjalistycznycz itp.a polega to np.pacjenta z choroba nieuleczalna werbuje sie do takich placowek publicznej sluzby zdrowia pod pozorem wpisania pacjenta do rzekomo istniejacego programu walki z okreslona choroba nieuleczalna,wmawiajac ze bedzie... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   Bezdomność w Londynie
   Następny artykuł:

   Bezdomność w Londynie

   tvnpix