Aktualności

Polscy żołnierze: zabójcy czy ofiary dowódców?
Polscy żołnierze: zabójcy czy ofiary dowódców? 
Co zeznają polscy żołnierze, oskarżeni o zabójstwo cywili w Afganistanie? Reporterki Superwizjera dotarły do informatora, znającego bardzo dobrze szczegóły śledztwa w ich sprawie. Jego relacja z zeznań została po raz pierwszy przedstawiona właśnie w Superwizjerze.

16 sierpnia 2007 r. polscy żołnierze ostrzelali z moździerzy wioskę Nangar Khel w Afganistanie. Zginęło sześć osób, wśród nich kobiety i dzieci. Trzy kobiety zostały kalekami.

Trzy miesiące później wojskowa prokuratura postawiła sześciu żołnierzom zarzut zabójstwa. Prokuratorzy ustalili, że Polacy pojechali na pomoc patrolowi, który wpadł na minę i otworzyli ogień w kierunku wioski. Choć nikt ich nie atakował, strzelali z moździerza i karabinu maszynowego, celowali w budynki cywilne. Żołnierzom za ten czyn zbrodnię wojenną - grozi dożywocie.

Komandosi twierdzili, że zostali zaatakowani przez talibów, którzy uciekli do wioski. Strzelali do broniących się bojowników, a ofiary wśród cywilów to nieszczęśliwy wypadek. Ale szczegółów ich wersji do tej pory nie znał nikt poza osobami zaangażowanymi w śledztwo.

Od pół roku żołnierze z plutonu Delta siedzą w areszcie, oskarżeni o zbrodnię ludobójstwa. Do tej pory o tym, co się zdarzyło w Nangar Khel mówili tylko przedstawiciele Ministerstwa Obrony i eksperci wojskowi. Wersja żołnierzy pozostawała tajemnicą śledztwa. Reporterki Superwizjera od początku śledzą sprawę tragedii w Nangar Khel. Jako jedyne przedstawiły relacje jej mieszkańców. Teraz jako pierwsze zaprezentują relację informatora, który bardzo dobrze zna zeznania polskich żołnierzy.

O czym mówią? Ich zeznania są w wielu punktach sprzeczne. Zgadzają się w jednym - w próbie tuszowania tragedii brali udział najwyżsi przedstawiciele armii. W ich relacji pojawiają się także inne bulwersujące szczegóły choćby to, że bezpośrednio po tragedii w Nangar Khel dwóch żołnierzy z wojskowej bazy zabrał samolot, na którego pokładzie był znany polski polityk.

autor: Alicja Krystyniak , Agnieszka Szepelak, Zdjęcia : Maciej Długaj , Przemysław Krukowski , Max Pawlikowski, Montaż : Arkadiusz Chaliński , Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dobrze być prezydentem!
Następny artykuł:

Dobrze być prezydentem!

tvnpix