Aktualności

Podsłuch świata z Mazur?
 
Strażnica graniczna w Świadkach Iławieckich, tuż przy rosyjskiej granicy, kryje amerykańskie instalacje podsłuchowe. System działa w Polsce przynajmniej od 17 lat i może być częścią sieci światowej inwigilacji.

Czy jest możliwe, że urządzenia ukryte w Świadkach nagrały ostatnią rozmowę telefoniczną prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego brata Jarosława, przeprowadzoną 10 kwietnia 2010 r. z pokładu rządowego Tu 154? O udostępnienie rozmowy Polska już dwukrotnie prosiła Amerykanów. Jak dotąd bez odpowiedzi.

Budowę placówki straży granicznej w Świadkach Iławieckich okrywa głęboka tajemnica. Powstała w zaledwie kilka miesięcy w 1994 roku. Budowę rozpoczęła cywilna firma, ale dokończyło wojsko. Dziś próżno szukać śladów jednostki wojskowej, która zlecała prace. Jej dokumenty zniknęły.

Obiekt jest pilnie strzeżony przez strażników granicznych i ma oznaczenia terenu wojskowego. Ale Ministerstwo Obrony Narodowej na temat bazy nie udziela żadnych informacji podobnie jak Komenda Główna SG, MSWiA, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu. Baza istnieje, ale nie wiadomo, kto jest za nią odpowiedzialny i kto z niej korzysta.

Informatorzy Superwizjera twierdzą, że placówka powstała w ramach tajnego porozumienia polsko-amerykańskiego, na podstawie którego umieszczono w Polsce elementy instalacji podsłuchowych. Wcześniej, latem 1990 roku, polski wywiad wywiózł z Iraku sześciu oficerów CIA, ratując ich przed śmiercią z rąk służb specjalnych Saddama Hussaina. Historia ta stała się kanwą filmu "Operacja Samum". Amerykanie uznali wówczas, że po latach zimnej wojny Polakom można już zaufać.

Jaki związek ma tajna operacja w Iraku ze zbudowaniem na Mazurach tajnych instalacji? Jaką rolę odgrywa w tej sprawie jednostka GROM? Co kryje tajemnicza zielona stodoła tuż przy rosyjskiej granicy i co to jest system SIGINT?

autor: Jakub Stachowiak, Mariusz Kowalewski, zdjęcia: Andrzej Kaczmarek, Dariusz Szymura, Krzysztof Sandomierski, montaż: Maciej Karczewski, Piotr Stankiewicz

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

jest jeszcze parę innych agencji jak w każdym innym państwie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   "Czarna wdowa"
   Następny artykuł:

   "Czarna wdowa"

   tvnpix