Aktualności

Po co nam ta CASA?
Po co nam ta CASA? 
Siły powietrzne kupiły wyposażenie dla samolotów CASA, które od lat niszczeje w magazynach.

- Kupiliśmy sobie zabawki za grube miliony, które teraz leżą na półce mówi o zakupach polskiej armii jeden z wysokiej rangi oficerów sił powietrznych. Chodzi o dodatkowe wyposażenie dla samolotów transportowych CASA, będących na wyposażeniu wojska.

Sprzęt kupowany był na podstawie aneksów do umowy sprzedaży Polsce za ponad 200 mln dolarów 8 samolotów CASA. Umowę w tej sprawie podpisano jeszcze w 2001 roku.

Były to m.in. zestawy do ewakuacji rannych żołnierzy z pola walki, tzw. MEDEVAC, oraz wyposażenie służące do zrzutów ładunków z powietrza. Wyposażenie - warte ponad 4 mln dolarów nigdy nie zostało użyte, od kilku lat leży w magazynie. W dodatku skończyła się jego gwarancja.

Pod koniec 2007 roku sprawą dodatkowego wyposażenia zainteresowało się Centralne Biuro Śledcze. Rozpoczęła się tajna operacja o kryptonimie Skrzydła. Jej celem było zbadanie zależności pomiędzy zamawianiem przez armię sprzętu do samolotów a kupieniem przez gen. Ryszarda O., ówczesnego szefa Sił Powietrznych, ekskluzywnej działki leśnej w Kampinoskim Parku Narodowym.

Generał O. nie kupił działki sam współwłaścicielem została Elżbieta T., znajoma oficera, na co dzień współpracująca z hiszpańskim producentem CASY. CBŚ swoje informacje przekazało Żandarmerii Wojskowej, a ta prokuraturze. Do śledztwa włączyło się także CBA.

Prokuratorów - obok zamawiania i zakupu dodatkowego wyposażenia dla samolotów interesuje także sprawa działki w Kampinosie. Okazało się bowiem, że kilka tygodni po jej sprzedaży Ryszardowi O. i Elżbiecie T., ziemia została przekwalifikowana z leśnej na budowlaną.

autor: Alicja Krystyniak, Jakub Stachowiak, zdjęcia: Dariusz Szymura, Gwidon Cal, montaż: Maciej Karczewski

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kim był ten chłopczyk?
Następny artykuł:

Kim był ten chłopczyk?

tvnpix