Aktualności

Pierwsze w Polsce "zabójstwo honorowe"?
Pierwsze w Polsce "zabójstwo honorowe"? 
Jego ofiarą jest być może 31 - letnia Polka. Agnieszka miała czwórkę dzieci z Pakistańczykiem. To jego prokuratura oskarża o zabójstwo. Miał ją zabić za to, że nie chciała już z nim żyć, zabrała dzieci i w ten sposób zhańbiła honor jego i jego rodziny.

Agnieszka mieszkała w Łodzi. Kiedy miała 18 lat w dyskotece poznała  Naeema, mieszkającego w Polsce Pakistańczyka. Spodobał się jej. Wkrótce urodził się im syn. Potem na świat przyszły jeszcze trzy córki. Wyjechali do Pakistanu. Tam wzięli ślub. Rodzina Naeema była bardzo tradycyjna. Agnieszkę traktowano bardzo surowo.

Zmienił się także Naeem. Według prokuratury traktował polską żonę jak niewolnicę: musiała wykonywać wszystkie polecenia, karmiono ją resztkami jedzenia.

Agnieszce udało się uciec z dziećmi do Polski. Ale wrócił także jej pakistański mąż. I to właśnie on według prokuratury zabił dziewczynę dokonując tzw. zabójstwa honorowego.

W ciągu roku na całym świecie - także w Europie - dochodzi do pięciu tysięcy morderstw honorowych. Mordercami są najczęściej ojcowie, bracia i mężowie. Ofiarami młode kobiety. Zabójstwo honorowe ma najczęściej zmyć "hańbę ', jaką przynosi niewłaściwe zachowywanie się kobiet. Niekiedy jest to po prostu europejski styl bycia kobiety - na przykład aktywność na Facebooku. O tym, czy zachowanie jest hańbiące decydują męscy członkowie rodziny i to oni wydają wyrok.

Czwórką dzieci Agnieszki zajmuje się dziś jej matka, pani Halina. Jest w ciężkiej sytuacji materialnej. Jeśli ktoś z Państwa chciałby jej pomóc, o kontakt prosi autorka reportażu - Alicja Krystyniak: a.krystyniak@tvn.pl


reporterzy: Alicja Krystyniak i Bartłomiej Gliński

zdjęcia: Dariusz Szymura

montaż: Maciej Karczewski

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Obsesyjna miłość do pasierbicy przyjaciela popchnęła go do zbrodni
Następny artykuł:

Obsesyjna miłość do pasierbicy przyjaciela popchnęła go do zbrodni

tvnpix