Aktualności

Ofiara gwałtu pozywa zakon boromeuszek. Będzie 1 mln zł odszkodowania?
Ofiara gwałtu pozywa zakon boromeuszek  
Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynął pozew złożony przez byłego wychowanka Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu. Domaga się od zakonu miliona złotych zadośćuczynienia i miesięcznej renty w wysokości dwóch i pół tysiąca złotych.

Mężczyzna był jednym z wielu poniżanych, gwałconych i bitych wychowanków. Jak twierdzi, kierująca ośrodkiem siostra Bernadetta bagatelizowała jego skargi. Siostra Bernadetta została skazana na dwa lata więzienia.

Bicie i gwałty

Ośrodek wychowawczy w Zabrzu istnieje 41 lat, obecnie jest w stanie likwidacji. W sumie przebywało w nim ponad tysiąc dzieci. Kilka lat temu okazało się, że gdy kierowała nim siostra Bernadetta, dzieci byłe bite przez siostry i innych wychowanków. Siostry nie reagowały również, gdy starsi chłopcy gwałcili młodsze dzieci.

Mężczyzna, który pozywa zakon boromeuszek trafił do ośrodka w Zabrzu, gdy miał dwa lata. W latach 2005–2006 był bity i gwałcony przez starszych wychowanków, z którymi siostry zamykały go w pokoju.

- Miałem sześć lat, gdy pierwszy raz mnie zgwałcili. Siostrze Bernadettcie to mówiłem, nie reagowała na to. Inne siostry też wiedziały o tym. Nie reagowały. Nałykałem się tabletek, takich mocnych, trafiłem do szpitala. Siostra Bernadetta powiedziała w szpitalu, że były to cukierki i że wymyśliłem to wszystko. Gdy miałem wrócić do ośrodka, powiedziałem nauczycielce w szkole, że skończę ze sobą, jeżeli tam wrócę - powiedział mężczyzna dziennikarzowi Superwizjera.

Z uwagi na charakter sprawy sąd wyłączył jawność postępowania na czas zeznań stron procesu, świadków i biegłych oraz końcowych wystąpień stron. Zezwolił zaś na obecność publiczności podczas spraw formalnych. Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu.

Reportaż Superwizjera: Cena za dzieciństwo u boromeuszek

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Milion zlotych to nic nie jest za to, co przytrafilo sie ofierze. Przy dzisiejszych cenach nieruchomosci mozna przyznac mu co najmniej dziesiec milionow. W USA dostalby wiele milionow dolarow.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Powinni być karani bezwzględnie, za takie rzeczy i nie ma przebacz..Jestem z tym poszkodowanym i trzymam kciuki.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
     Jak działa system osadzania ludzi w szpitalach psychiatrycznych?
     Następny artykuł:

     Jak działa system osadzania ludzi w szpitalach psychiatrycznych?

     tvnpix