Aktualności

Milionowa korupcja
Milionowa korupcja 
Kiedyś sam brał udział w ustawianiu wielomilionowych przetargów przy zakupach sprzętu medycznego dla szpitali. Dziś pomaga prokuraturze w walce z łapówkarzami.

Nikt nie potrafi oszacować skali korupcji w polskiej służbie zdrowia. Wszyscy, łącznie z kontrolerami z Najwyższej Izby Kontroli zgadzają się, że jest ona ogromna, liczona w milionach złotych. Zwykle łapówki w szpitalach dotyczą pacjentów i lekarzy. Ale są też łapówki o wiele większe - te, które krążą między firmami handlującymi sprzętem medycznym a dyrektorami szpitali. Wszyscy o nich mówią, ale niezwykle trudno je udowodnić. Mimo wielu korupcyjnych afer w służbie zdrowia, dziś bardzo łatwo można ustawić przetarg. Kilka lat temu w przetargu musiały startować co najmniej dwie firmy. Dziś wystarczy tylko jedna.

Marian Kulig sam kiedyś brał udział w ustawianiu wielomilionowych przetargów przy zakupach sprzętu medycznego dla szpitali. Dziś pomaga prokuraturze w walce z łapówkarzami. Zdecydowaliśmy się na rozmowę z nim, ponieważ jest jedną z nielicznych osób, która otwarcie mówi o mechanizmach łapówkarskich przy przetargach na sprzęt dla szpitali. Za swoją postawę płaci wysoką cenę.

Nikt z przedstawicieli firmy Philips Polska nie zgodził się na rozmowę przed kamerą. Otrzymaliśmy jedynie krótkie oświadczenie, w którym Philips twierdzi, że jest firmą etyczną - w śledztwie miał status strony pokrzywdzonej; dodał też, że ze względu na toczące się postępowanie nie może komentować sprawy. Akt oskarżenia przeciwko byłym dyrektorom Philipsa i dyrektorom szpitali leży już w sądzie. Proces powinien się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Marian Kulig na razie nigdzie nie pracuje. Ma wielomilionowe długi.

autor: Robert Socha, współpraca: Katarzyna Kącka, zdjęcia: Piotr Wacowski, Krzysztof Łuczak, montaż: Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Smoleńsk: Co się działo w 36. pułku?
Następny artykuł:

Smoleńsk: Co się działo w 36. pułku?

tvnpix