Aktualności

Komu zagraża śledztwo w sprawie masakry w Nanghar Khel?
Komu zagraża śledztwo w sprawie masakry w Nanghar Khel? 
Zaginione dokumenty, błędy prokuratury, zmowa. Reporterki Superwizjera dotarły do sensacyjnych informacji na temat śledztwa w sprawie ostrzału afgańskiej wioski, w tym do notatki agenta o kryptonimie Smok, od której zaczęło się śledztwo w sprawie masakry w Nanghar Khel.

Wyjaśnienie sprawy ofiar ostrzału wioski Nanghar Khel w Afganistanie miało oczyścić honor polskiej armii. O śmierć sześciu cywilów oskarżono żołnierzy z plutonu Delta i dowódcę polskiej bazy. Ocena tych wydarzeń podzieliła i środowisko wojskowych i zwykłych ludzi. Dla niektórych żołnierze stali się mordercami dzieci, dla innych afgańska tragedia jest częścią wojny, okrutną pomyłką, która może się zdarzyć w czasie bojowej misji.

9 października sąd wojskowy nakazał zwrócić sprawę żołnierzy do prokuratury. Z oskarżonych znów stali się podejrzanymi. To wyraźny dowód na to, że mimo wielu zapowiedzi i deklaracji nie przybliżono się ani o krok bliżej poznania prawdy. Kto jest temu winien? Służba kontrwywiadu wojskowego? Dowództwo armii? Prokuratura?

Bardzo trudno było znaleźć osoby, które chciałyby na te pytania odpowiedzieć. Jednak reporterkom Superwizjera udało się dotrzeć do informatorów, którzy przekazali sensacyjne informacje o sprawie Nangar Khel. Dotarły także do tajnej notatki agenta o kryptonimie Smok, od której zaczęło się śledztwo w sprawie masakry w afgańskiej wiosce.

autor: Alicja Krystyniak , Agnieszka Szepelak, Współpraca : Łukasz Cieśla (Dziennik Polska - Gazeta Wielkopolska), Zdjęcia : Dariusz Szymura , Krzysztof Łuczak , Andrzej Czerwiak, Montaż : Tadeusz Talar , Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Czy budynek masarni kryje straszną tajemnicę?
Następny artykuł:

Czy budynek masarni kryje straszną tajemnicę?

tvnpix