Aktualności

Kim był ten chłopczyk?
Kim był ten chłopczyk? 
Śledztwo w sprawie śmierci 2-letniego chłopca, którego zwłoki znaleziono w stawie koło Cieszyna, przynosi coraz więcej śladów, mogących doprowadzić do ustalenia sprawców.

Ciało 2-latka odnaleziono 19 marca w stawie przy wylocie drogi z Cieszyna na Ustroń. W okolicy stoją liczne domy, do centrum miasta jest niewiele ponad kilometr. Mimo to nie ma świadków wydarzenia. Chłopiec był czysty i wyglądał na bardzo zadbane dziecko. Nie znaleziono śladów żadnych urazów - zadrapań, skaleczeń, guzów.

Przyczyną śmierci dziecka było pęknięcie jelita cienkiego wywołane uderzeniem w brzuch bądź kopnięciem, które nie zostawiło zewnętrznych obrażeń. Nie wiadomo, kim są jego rodzice. W trakcie śledztwa udało się już dużo ustalić, wychodząc od minimalnej liczby danych, jakie policja miała na jego początku.

Prowadzący śledztwo zaczęli od próby ustalenia miejsca zamieszkania chłopca. Danymi były ubrania dziecka. Na liście miejsc, w których kupowano rzeczy najczęściej pojawia się Śląsk. Z dużym prawdopodobieństwem śledczy stwierdzili, że dziecko, jeżeli nawet nie urodziło się na Śląsku, to przez jakiś czas przed śmiercią tu przebywało.

Wszystkie ubrania były dość dobre i drogie. Pochodziły z markowych sklepów, jak 5-10-15 i Deichmann. To wskazuje na dobry status materialny rodziny. Policji udało się ustalić z dokładnością co do minuty, gdzie i kiedy były kupowane takie same rzeczy, jakie miał na sobie chłopiec. Udało się nawet takie ustalić takie szczegóły, jak to, że bardzo charakterystyczna bluzeczka sprzedawana była jedynie w sieci sklepów Smyk. To wszystko pozwala zawęzić krąg poszukiwań podejrzanych o to, że byli zamieszani w śmierć chłopca.

Nie udało się jednak odnaleźć producenta ani miejsc sprzedaży rękawiczek chłopca, bardzo charakterystycznych, z zewnątrz wyglądających jak pluszowa zabawka. Policjanci podejrzewają, że ten ślad może okazać się kluczowy dlatego proszą o kontakt wszystkich, którzy widzieli takie rękawiczki.

Z kolei brak otarć i siniaków, które w wieku dwóch lat przytrafiają się dzieciom bardzo często może wskazywać na to, że chłopiec przebywał w jakimś zamkniętym kręgu, bez kontaktów z innymi dziećmi i bez uczestniczenia w sytuacjach, w których o takie małe urazy bardzo łatwo - na przykład na placu zabaw czy boisku.

Policja najprawdopodobniej zdecyduje się na wykorzystanie danych z badań noworodków. Krew pobierana jest od narodzonych dzieci, a następnie badana w celu wczesnego wykrycia chorób, które nierozpoznane we wczesnym okresie powodują upośledzenie umysłowe. Na tzw. bibułkach, które docierają do laboratorium jest krew noworodków. Można z niej wyodrębnić kod DNA i porównać go z kodem genetycznym wyłowionego ze stawu chłopca. Ale badań takich trzeba by zrobić setki tysięcy, a koszt takich badań można szacować w milionach złotych.

Policja znalazła także niesłychanie ważny kod DNA osoby, która najprawdopodobniej opiekowała się chłopcem krótko przed jego śmiercią.

autor: Grzegorz Głuszak, współpraca: Anna Barańska - Całek, zdjęcia: Piotr Wacowski, Dariusz Szymura, montaż: Grzegorz Jaskierny

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

A chlopcem poiekowaly sie nie tylko cydanki bo ta potezna blod gyla jedo matka zastepcza i dlacaego go oddala cygankom bo sie jej nie chcialo kolo dziecka robic bo ona tylko kase zbijala .co to biedne przez nia porzeszlo i dlaczego matki nie bylo tylko te zle baby nad nim sie znecaly az go zalatwily .Tak mowia ze tejego siostry to samo czeka bo te... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Po pierwsze naucz sie pisac
   Po drugie zadnych cyganow nie bylo wiec ich nie obrazaj
   Zamordowali go z zimna krwia ci ktorzy smia sie zwac rodzicami
   Polecam doinformowac sie a potem wypisywac glupoty

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
     Operacja Triangolo
     Następny artykuł:

     Operacja Triangolo

     tvnpix