Aktualności

Powrót do listy

Jak bezkarnie łamać standardy urzędnika państwa: przypadek przykładowy

Jak bezkarnie łamać standardy urzędnika państwa: przypadek przykładowy
Jak bezkarnie łamać standardy urzędnika państwa: przypadek przykładowy 
Ile trzeba publikacji w szeroko czytanych i oglądanych mediach, by wysocy rangą państwowi urzędnicy zaczęli unikać łamania ewidentnych standardów, które powinny ich obowiązywać? Przypadek byłego wiceministra ochrony środowiska pokazuje, że media, a w ślad za nimi opinia publiczna niewiele obchodzą urzędników naszego państwa.

Reporterzy Superwizjera i Rzeczpospolitej odkryli przed rokiem, że wiceminister ochrony środowiska Maciej Trzeciak korzystając ze znajomości zasad wypłat unijnych dotacji założył plantację orzecha włoskiego. Wcześniej kupił 206 ha ziemi. Za jeden hektar Unia płaci 1 800 zł. Wiceminister wykorzystał wiedzę, którą miał z racji pełnionej funkcji, aby założyć dochodową plantację, na której na dodatek nic nie musiał robić, bo plantatorzy orzecha poza posadzeniem sadzonki nic na swych plantacjach właściwie nie muszą nic robić.

Maciej Trzeciak naruszył standardy, jakie obowiązują państwowych urzędników. Sam się do winy nie poczuwał, złożył jednak dymisję z funkcji wiceministra, aby jak uzasadnił swą decyzję - nie szkodzić wizerunkowi rządu.

Minął rok. Maciej Trzeciak w rządzie już nie pracuje. Pełni za to szereg państwowych bardzo dobrze płatnych funkcji. Jest ekspertem w narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przewodniczącym rady nadzorczej tegoż Funduszu wojewódzkiego oddziału w Toruniu i sekretarzem w Szczecinie. Nadal także gospodaruje na swojej plantacji orzecha. Co więcej od czasu emisji reportażu kilka osób z jego najbliższego otoczenia także kupiło bądź wydzierżawiło od skarbu państwa ziemię, na której założyło plantacje orzecha włoskiego. Teraz orzechowy biznes Macieja Trzeciaka i jego znajomych zajmuje 803 hektary.

W jaki sposób Maciej Trzeciak i jego najbliższe otoczenie otrzymało ponad trzy miliony dopłat? Kim w sprawie orzechów zajęła się już prokuratura? Jakie nowe informacje, ukazujące w niezbyt korzystnym świetle byłego wiceministra i jego znajomych zgromadzili reporterzy?

autor: Magda Zagała, Współpraca : Krzysztof Bursztyn , Mariusz Kowalewski (Rzeczpospolita), Zdjęcia : Dariusz Szymura , Krzysztof Łuczak , Bartosz Puławski , Rafał Ziętara, Montaż : Maciej Karczewski , Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Tragarze śmierci: RAF
Następny artykuł:

Tragarze śmierci: RAF

tvnpix