Aktualności

Hungoni, mambo i Ewa Drzyzga
Hungoni, mambo i Ewa Drzyzga 
Kapłani budzącego grozę kultu pełnią funkcję lekarzy, kapłanki kończą uniwersytety, a katoliccy księża udzielają sakramentów jego wyznawcom. Niezwykły dokument z podróży, którą po Haiti, kraju nazywanym "przeklętą wyspą" odbyła Ewa Drzyzga.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ

Ewa Drzyzga wraz z ekipą "Rozmów w toku" przy wsparciu UNICEF poleciała na Haiti. Jeden z najbiedniejszych krajów świata, dwa lata temu prawie kompletnie zniszczony przez trzęsienie ziemi. Gdybyśmy zapytali kogoś, z czym kojarzy się mu Haiti, pewnie opowiedziałby właśnie o wielkiej biedzie i o trzęsieniu ziemi, ale mogłoby pojawić się też magiczne słowo voodoo.


"Voodoo to czarna magia, tajne rytuały i nakłuwane igłami laleczki. A uprawiający go Haitańczycy uważani są za naród skłonny do zabobonów. Na Haiti, w odróżnieniu choćby od sąsiedniej Dominikany, podróżuje niewielu turystów"-  takie jest obiegowe wyobrażenie o tym karaibskim kraju, do którego przylgnęło określenie "przeklętego".


Ewa Drzyzga wybrała się w podróż po Haiti, które z trudem odbudowuje się po wielkim trzęsieniu ziemi. Kamera zarejestrowała autentyczne ceremonie voodoo, które rzadko można obejrzeć w telewizji. Dziennikarka rozmawiała z kapłanami kultu, mającego na Haiti status religii, taki sam  jak chrześcijaństwo. Katoliccy księża jeszcze kilkadziesiąt lat temu byli inicjatorami prześladowań wyznawców voodoo. Teraz udzielają im sakramentów, bo większość haitańskich katolików jednocześnie wyznaje voodoo.

autor: Ewa Drzyzga, współpraca: Agnieszka Sumska, Marta Nowak, zdjęcia: Dariusz Szymura, Grzegorz Lis, montaż: Maciej Karczewski, Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
"Napaści na ludzi to rzeczywiście totalne nic"
Następny artykuł:

"Napaści na ludzi to rzeczywiście totalne nic"

tvnpix