Aktualności

Dobrze być prezydentem!
Dobrze być prezydentem! 
Dlaczego można za bezcen kupić ziemię, której cena wkrótce szybuje w górę, bo niedługo po zakupie ogłasza się decyzję o atrakcyjnej budowie? Reporter Superwizjera prześledził taki przypadek, który miał miejsce w powiatowym mieście w Wielkopolsce.

Każda władza to wpływy i wiedza. Nawet ta, która mają prezydenci i burmistrzowie niewielkich miast i miasteczek. Dobrze i uczciwie wykorzystana służy nam wszystkim. Zawsze jednak jest okazją do zrobienia interesu, na którym korzystają tylko wybrani.

Reporter Superwizjera TVN prześledził historię zakupu działek na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Kilka lat temu kupili je były wiceprezydent miasta i córka byłego prezydenta. Niedługo potem okazało się, że na kupionym przez nich terenie zostanie wybudowany hipermarket. I oczywiście cena terenów bardzo wzrosła.

Na pewno urzędnicy mieliby mniej okazji do nieuczciwych transakcji, gdyby wszystkie gminy w Polsce miały już przyjęte plany zagospodarowania przestrzennego. Każdy z nas kupując ziemię wiedziałby od razu, co na niej może wybudować i co ważniejsze, czy w pobliżu nie stanie przypadkiem hipermarket. Władza urzędników oznaczałaby wówczas tylko okazanie wszystkim takiego planu.

I chyba na tym polega właśnie problem, bo w większości przypadków takich planów nie uchwalono. Nadal o tym, co i gdzie będzie się budować, zależy nie od planu, a od decyzji urzędników. Hektary ziemi w Polsce są wciąż ziemia obiecaną. Każdego dnia widzimy, komu i za co.

autor: Robert Socha, Zdjęcia : Przemysław Krukowski, Montaż : Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Niedostrzegany dramat
Następny artykuł:

Niedostrzegany dramat

tvnpix