Aktualności

Dlaczego zginął kapitan Ambroziński?
Dlaczego zginął kapitan Ambroziński? 
Polscy żołnierze, którzy 10 sierpnia uczestniczyli w patrolu w Usman Khel w Afganistanie, podczas którego zginął kapitan Daniel Ambroziński, po raz pierwszy mówią o bardzo poważnych błędach dowództwa w zaplanowaniu akcji. Te błędy ich zdaniem doprowadziły do śmierci kapitana.

Kapitan Ambroziński zginął, a czterech żołnierzy zostało rannych w zasadzce talibów. 12 Polaków wraz ze szkolonym przez nich oddziałem Afgańczyków brało udział w patrolu w okolicy Usman Khel, w kontrolowanej przez polskie oddziały prowincji Ghazni.

Śmierć polskiego żołnierza spowodowała głośny spór o to, czy nasze wojska są właściwie wyposażone, który zakończył się dymisją generała Waldemara Skrzypczaka ze stanowiska szefa wojsk lądowych. Teraz reporterce Superwizjera jako pierwszej w Polsce dziennikarce udało się namówić na rozmowę żołnierzy - uczestników tamtego patrolu.

Są oni przekonani, że kapitan Ambroziński zginął, bo ich akcja została fatalnie przygotowana przez zwierzchników. Albo nawet w ogóle nie przygotowana. Zdradzają, że musieli stawiać czoła ponad setce talibów przez ponad cztery i pół godziny, daremnie oczekując wsparcia. Teoretycznie mogli prosić o pomoc amerykańskie samoloty ale tylko teoretycznie, bo nie przydzielono im wyspecjalizowanego żołnierza, mogącego wezwać amerykańskich lotników do otwarcia ognia. Mówią, że do kontrolowania rozległego i niebezpiecznego terenu zostali wysłani w bardzo mało liczebnym oddziale 28 osób, mając za wsparcie afgańskich żołnierzy, o których wartości bojowej mówią wprost żadna. Nie mieli pojazdów opancerzonych, więc byli skazani na, jak pokazało to, co stało się 10 sierpnia, samobójcze piesze patrole, nie mieli nawet dokładnych map terenu.

Żaden z dowódców, którzy podjęli decyzję o akcji nie poniósł konsekwencji, bo, jak twierdzi armia, nie ma podstaw do kary. Sprawę okoliczności śmierci kapitana Daniela Ambrozińskiego bada prokuratura wojskowa.

autor: Alicja Krystyniak, Współpraca : Agnieszka Szepelak , Zuzanna Zajczenko, Zdjęcia : Dariusz Szymura , Tomasz Głowacki , Łukasz Rosenberg, Montaż : Maciej Karczewski , Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Podsłuchy w obronie własnej
Następny artykuł:

Podsłuchy w obronie własnej

tvnpix