Aktualności

Czy jako mężczyzna ma szanse u kobiet?
Czy jako mężczyzna ma szanse u kobiet? 
Droga do bycia sobą wbrew wszelkim przeciwnościom bywa trudna i długa. Warto ją jednak podjąć w każdym momencie życia. Pokazuje to historia 50-letniego Jacka Grudkowskiego, który urodził się w ciele kobiety z psychiką mężczyzny. Od ponad dwóch lat śledzimy zmagania mężczyzny, w życiu którego zmiana nastąpiła bardzo późno i po wielu dramatycznych wydarzeniach. A to jeszcze nie koniec. Jak radzi sobie z kolejnymi wyzwaniami?

- U mnie dużo zmian. Po operacji przede wszystkim dużo swobodniej się czuję.  Bardziej bezpiecznie. Inaczej patrzę na swoje ciało. Już nie wstydzę się sam siebie. Często chodzę po domu bez koszuli. Nie muszę się ściskać, nie noszę pasów, nie muszę się wstydzić, że coś mi będzie wystawać – mówi Jacek Grudkowski.

Jacek Grudkowski jest osobą transpłciową. Urodził się jako mężczyzna w kobiecym ciele. Jeszcze nieco ponad rok temu nigdy nie odkrywał tego ciała publicznie. Kobiece piersi były jego przekleństwem. Przez większość życia robił wszystko, aby nikt ich nie zauważył. Mastektomia była pierwszym etapem operacyjnej korekty, która ma doprowadzić do tego, że jego ciało będzie w pełni w zgodzie z jego prawdziwą płcią.

- Już nie pamiętam, kiedy był matką. Od kilkunastu lat traktuję go jak ojca. Na pewno nabrał dużo pewności siebie. W wakacje, na działce u swojego młodszego brata, pierwszy raz widziałem go uśmiechniętego, był bez koszulki, gdy się opalał. Cieszył się jak dziecko - mówi Paweł Nowakowski, syn.

- To była pierwsza opalenizna od ponad 30 lat – dodaje pan Jacek.

Życie Jacka Grudkowskiego było trudne i pełne dramatycznych wydarzeń. Próby funkcjonowania wbrew sobie doprowadziły do nieudanego małżeństwa, alkoholizmu i prób samobójczych. Wbrew sobie także urodził dwóch synów. Ale to właśnie starszy syn, Paweł, był pierwszą osobą, która zrozumiała problem i pomogła dotrzeć do odpowiednich specjalistów.

- To jest pacjent na całe życie. Pan Jacek bardzo się zmienił, na korzyść. Poza fizycznością to mentalnie innych człowiek. Pewny siebie i wie czego chce i będzie do tego dążyć - mówi Aleksandra Robacha, seksuolog

- Byłem w dwóch, trzech związkach z kobietami. Skończyło się, bo jestem tym, kim jestem. One oczekiwały czegoś więcej niż mogły otrzymać. Życie seksualne jest ważne w związku. Gdy nie mogę się spełnić, doprowadzić do sytuacji, w której kobieta jest spełniona, to związek się urywa – opowiada pan Jacek.

Jacek Grudkowski miał też trochę szczęścia. Lekarka prowadząca skierowała go na zabieg do szpitala wojskowego w Szczecinie. Gdy okazało się, że limity z Narodowego Funduszu Zdrowia są już wyczerpane, ordynator oddziału - poruszony historią pana Jacka - postanowił zoperować go w swojej prywatnej klinice na własny koszt. Po usunięciu piersi przyszedł czas na wycięcie kobiecych narządów wewnętrznych.

- Jestem pełen podziwu, bo napotykają tyle przeszkód,  można się zniechęcić. Ale to jest głęboka determinacja. Od tych decyzji, jak ja pracuję  wiele lat, nigdy nie było odwrotu. Nigdy nie zmienili zdania. Czekają na swoją kolej. Musimy im pomagać. Leczenia hormonalnego nie da się przyśpieszyć. Ale  na przykład porada seksuologa, psychologa, psychiatry i procedura sądowa, moim zdaniem, powinny być skrócone - tłumaczy dr n. med. Andrzej Dmytrzak, kierownik kliniki Aesthetic Med

W przypadku Jacka Grudkowskiego procedura sądowa korekty tożsamości płciowej trwała kilka lat. Przejście przez skomplikowaną drogę prawną ułatwić miała osobom transpłciowym ustawa przygotowana za poprzedniej kadencji Sejmu przez posłankę Annę Grodzką. Ustawy nie podpisał jednak prezydent Andrzej Duda, a Sejm na ostatnim posiedzeniu nie zajął się odrzuceniem prezydenckiego weta.

- Za mną druga operacja, ale to jeszcze nie koniec. Chciałbym dojść do końca, do całkowitej rekonstrukcji chciałbym wreszcie żyć, tak jak kiedyś sobie wymarzyłem. Być mężem, później dziadkiem. Usłyszeć słowo dziadek, tak jak kiedyś usłyszałem tato. Mam nadzieję, że i drugi syn mi to kiedyś powie, ale nie mogę jej tego wymagać na siłę – mówi pan Jacek.

Klinika, w której wykonano panu Jackowi dotychczasowe zabiegi, nie przeprowadza rekonstrukcji narządów płciowych. Czekają go więc kolejne poszukiwania możliwości doprowadzenia przemiany swojego ciała do końca.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

trzymam za pana kciuki pozdrawian

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Darmen987

   Powodzenia ! Wytrwałości w dążeniu do celu !

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
     Gang wyłudzaczy mieszkań. Jest wyrok
     Następny artykuł:

     Gang wyłudzaczy mieszkań. Jest wyrok

     tvnpix