Aktualności

Ciało Popiełuszki wyławiano dwa razy
Ciało Popiełuszki wyławiano dwa razy 
Zwłoki zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki wyłowiono nie 30 października 1984 r. według oficjalnej wersji, ale cztery dni wcześniej, twierdzą informatorzy, do których dotarli reporterzy Superwizjera. Nurkowie, biorący udział w akcji mówią, że ciało księdza wyglądało inaczej niż na rozpowszechnionych potem filmach i fotografiach.

Dziennikarze Superwizjera dotarli do dokumentów i świadków, którzy przedstawili nową, inną od powszechnie znanej wersję porwania i śmierci ks. Popiełuszki. Z ich relacji wyciągnąć można hipotezę, że ks. Jerzy Popiełuszko nie został zamordowany w dniu swego porwania 19 października 1984 r., ani być może nie przez skazanych potem za morderstwo trzech funkcjonariuszy SB. Co więcej, ci trzej mieli zostać aresztowani jeszcze przed dniem śmierci księdza.

Dokumenty IPN-u oraz relacje świadków, do których dotarli reporterzy Superwizjera pozwalają zadać pytanie, kto w rzeczywistości stał za planem porwania i zabicia ks. Popiełuszki. Władzom zależało na tym, by winę zrzucić na osamotnioną grupę w MSW, która przez zabójstwo opozycyjnego księdza chciała wywołać w Polsce chaos i ugodzić w jakoby pragnącą stabilizacji i narodowego pojednania ekipę Jaruzelskiego i Kiszczaka. Dlatego jeszcze przed ujawnieniem informacji o wyłowieniu zwłok ks. Popiełuszki z zalewu na Wiśle zaczęto przygotowania do procesu, podczas którego oskarżono tylko czwórkę oficerów SB.

Według oficjalnej wersji zwłoki zamordowanego księdza zostały wyłowione 30 października 1984 r. Reporterzy Superwizjera dotarli do nurków, którzy brali udział w akcji tego dnia. Mówią oni, że zwłoki księdza w momencie wyłowienia wyglądały inaczej niż na zdjęciach i filmach, rejestrujących wyłowienie ciała. Były one skrępowane sznurami w sposób inny od tego, który opisali skazani esbecy. Świadkowie, z którymi reporterzy rozmawiali twierdzą, że ciało księdza wyłowiono już 26 października. Potem trafiło ono do prosektorium we Włocławku.

autor: Przemysław Wojciechowski , Piotr Litka, Współpraca : Jacek Daciów, Zdjęcia : Piotr Wacowski , Jakub Palka , Andrzej Chmielowski, Montaż : Tadeusz Talar , Grzegorz Jaskierny

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Popiełuszko być może żył po aresztowaniu swoich oprawców
Następny artykuł:

Popiełuszko być może żył po aresztowaniu swoich oprawców

tvnpix