Aktualności

Kto zabił antykwariusza?
Kto zabił antykwariusza? 
Dwaj nastolatkowie zostali po poszlakowym procesie skazani na 25 lat za zabójstwo. Poszukiwano trzeciego z domniemanych sprawców. Policjant, który prowadził śledztwo, zaczął trafiać na coraz więcej śladów, wskazujących na inny przebieg morderstwa od tego, który ustaliły prokuratura i sąd.

16 marca 2000 r. w Wałbrzychu zastrzelony został w swoim sklepie antykwariusz. Nie skradziono żadnych wartościowych rzeczy, sejf nie został opróżniony. Zniknęła tylko książka, w której znajdowały się zapisy transakcji. Sprawcy, czy też sprawców, nie schwytano. Rekonstrukcję zdarzeń przedstawiono w programie TVP 997. Po jego emisji na policję zgłosił się człowiek, którzy powiedział, że widział, jak w dniu zabójstwa do antykwariatu wchodziło, a po kilku minutach wybiegło trzech mężczyzn. Powiedział też, że rozpoznał dwóch z nich.

Na podstawie zeznań świadka, który pozostał anonimowy, aresztowano dwóch młodych mężczyzn 17-letniego Radosława Krupowicza i o rok starszego Patryka Rynkiewicza. Oskarżono ich o brutalne zabójstwo antykwariusza. Na miejscu zbrodni zabezpieczono odciski palców i ślady butów sprawców nie pasowały one jednak do skazanych. Nie znaleziono też żadnych dowodów na to, że młodzi mężczyźni kiedykolwiek mieli kontakty z antykwariuszem. Mieli natomiast alibi, jednak prokuratura uznała, że nie jest ono wiarygodne. Sąd Okręgowy w Świdnicy po poszlakowym procesie skazał ich na 25 lat więzienia.

Obaj oskarżeni w trakcie śledztwa i procesu nie przyznawali się do winy. Już po wyroku poddano ich badaniom na wykrywaczu kłamstw. Wariograf wykazał, że mówią prawdę. Prokuratury Okręgowej w Świdnicy to nie przekonało prokurator stwierdził, że obaj nauczyli się oszukiwać maszynę.

Poszukiwaniem trzeciego z domniemanych sprawców zajął się tymczasem doświadczony policjant z wydziału zabójstw, Marek D. Po przeanalizowaniu akt doszedł do wniosku, że zeznania świadka są niewiarygodne. Jego zdaniem motywem morderstwa mogły być porachunki między antykwariuszem a pracującymi dla niego osobami. W aktach sprawy Marek D. odnalazł bowiem informacje, świadczące o tym, że antykwariusz mógł zajmować się paserstwem. To, że zginęła książka ewidencyjna zdaniem policjanta mogło z kolei wskazywać na to, że ktoś chciał zatrzeć ślady nielegalnych transakcji z antykwariuszem.

Marek D. sporządził raport i przedstawił go przełożonym w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jak mówi policjant, komendant zgodził się z wnioskami raportu. Jednak policja nie mogła podważać decyzji sądu. Raport został utajniony.

Matka jednego ze skazanych, Marianna Krupowicz, rozmawiała z policjantami z Wałbrzycha, którzy zajmowali się sprawą. Przyznali, że mieli bardzo poważne wątpliwości co do winy obu wskazanych przez świadka. Prokuratura Okręgowa w Świdnicy nie chciała komentować sprawy. Sąd Okręgowy w Świdnicy uznał, że bardzo drobiazgowa rekonstrukcja wydarzeń wskazuje na winę skazanych.

Sprawa przeszła już przez wszystkie instancje sądowe. Dla Radka i Patryka ostatnią deską ratunku jest wznowienie postępowania ze względu na nowe okoliczności, nieznane sądowi w czasie trwania procesu. Pismo w tej sprawie złożył policjant Marek D. Jeśli to nie pomoże, Radek i Patryk opuszczą więzienie jako 40-letni mężczyźni.

autor: Alicja Krystyniak, Zdjęcia : Dariusz Szymura , Dariusz Jarzyna , Bartosz Cichoński, Montaż : Wojciech Słota

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Niewinni ludzie siedzą a taka wywloka ze świadka oszusta chodzi po wolnośći on powinien teraz siedzieć za fałszywe zeznania za niewinnych ludzi

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Jestem przerazona ze tak latwo zniszczyc niewinnemu zycie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
     Powrót "Zjawy"
     Następny artykuł:

     Powrót "Zjawy"

     tvnpix